درباره ما

درباره ما

درباره ما


امروزه فیلمسازی و صنعت سینما به دلیل سرعت انتقال مفاهیم فراگیرترین هنر به شمار می رود و در این بین فیلم کوتاه نیز جایگاه خاص و ویژه ای دارد . شرایط شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی و اصول فاصله گذاری فیزیکی هنر فیلم سازی را تحت تاثیر قرار داده است و در این بین تولید فیلم کوتاه توسط هنرمندان جوان و علاقمند با موانع و سختی های بسیاری مواجه شده است.
لذا اولین پویش حمایت از تولید فیلم کوتاه جوان ایرانی با رویکرد حمایتی و تدوین برنامه زمانبندی سعی در ایجاد بستر مناسب برای تولید فیلم کوتاه در این شرایط و برهه خاص زمانی دارد.
متاسفانه از سویی دیگر ظرفیت ها و زیبایی های استان سیستان و بلوچستان به عنوان سرزمینی کمتر شناخته شده مورد غفلت قرار گرفته و به همین دلیل این استان پهناور کشور جهت ساخت و پویش تولید فیلم های کوتاه انتخاب شده است.
در اولین پویش حمایت از تولید فیلم کوتاه ماکا جوانان ایران که به میزبانی ایرانشهر برگزار می گردد این افتخار را داریم که به یکی از مهم ترین موضوعات و دغدغه های مردمان سخت کوش و مرزبان استان سیستان و بلوچستان یعنی انعکاس چهره ی واقعی این استان به دور از کلیشه ی همیشگی و خشونت های کوری که سالها سینماگران با بی انصافی برآن تاکید کرده اند ، بپردازیم.
بیان هنری فرهنگ و رسوم این منطقه با محوریت اقلیم 4 فصل و جغرافیای بکر این استان توسط فیلمسازان جوان ایران زمین به شکلی نو و خلاقانه بزرگترین ویژگی این پویش خواهد بود . امید آن داریم که به لطف خداوند متعال و با همدلی و همراهی فیلمسازان جوان ایران زمین قدمی برای گسترش صلح و دوستی در مرزپرگهر ایران باشیم.

درباره پويش

1399 - 1400

سیستان و پلوچستان

 پویش ملی حمایت از تولید فیلم کوتاه ماکا
( جوانان ایران )

دبير پويش

صادق سهرابی
دبیرپویش ملی حمایت از تولید فیلم کوتاه ماکا (جوانان ایران)
دبیر مجمع سمن های جوانان استان سیستان و بلوچستان
دبیر موسسه فرهنگی هنری اهنگ بلوچ
پویش( ماکا )حاصل تلاش سه ساله مجموعه موسسه آهنگ بلوچ با بیست سال سابقه کار فرهنگی و هنری می باشد.
متاسفانه در طول سالهای گذشته استان سیستان و بلوچستان برای سینمای ایران کاراکتر منفی بوده و این استان در رسانه سیاه معرفی شده است.
کنار کشیدن این ماسک تحمیلی از چهره پر افتخار سیستان و بلوچستان برای اهالی فرهنگ هنر این دیار همیشه دغدغه بوده است، گرچه معنی حرفم نهی وجود مشکلات مختلف حتی در ابتدایی ترین مسائل رفاهی، اجتماعی و… نیست بلکه منظور اهمیت نقش رسانه و هنر می باشد، پویش ماکا فرصتیست برای تجربه کردن و دیده شدن فیلمسازان جوان و همچنین درست نمایش دادن استان با جغرافیای وسیع آب و هوای چهار فصل، کیلومتر ها مرز دریای و زمینی، نقطه اتصال ایران به آب های آزاد، فرهنگ غنی و… امیدوارم نهالی که کاشته ایم را به یاری دوستان هنرمند، مدیران دلسوز و لطف خدا با برگزاری در سال های آتی به درختی تنومند تبدیل کنیم.
به یاری شما…